Site Map Icon
RSS Feed icon
 
 
 
Newsletter Sign-up
Sign-up for newsletter & email updates
Welcome
You are not currently logged in.
Help us celebrate the MLKCLC's 130th Anniversary at Labor Oscars!

Get dressed up and join us for the MLKCLC 130th Anniversary Celebration Gala at the Museum of History and Industry.

The MLKCLC will celebrate its history by honoring today's labor champions, presenting Labor "Oscar" awards for for doens of categories. This engaging Oscar style awards show will tell our labor movement’s story and will be attended by workers and business, political and community leaders.

Doors open at 6:30 p.m. for cocktails and hors d'oeuvres, with the awards presentation beginning at 8 p.m. Don't miss this special event!

Click here for tickets and to RSVP


Full List of Nominees:

Ally of the Year:
  • The King County Democrats - for helping elect pro-worker candidates in 2017 and helping fight anti-labor legislation like right-to-work.
  • LGBTQ Allyship -  for their work combatting economic injustice for LGBTQ communities.
  • Organized Workers for Labor Solidarity or OWLS - for their Freedom Foundation protest and consistently participating in the work of the MLKCLC.
  • El Centro de la Raza - for building unity across all racial and economic lines to organize, empower, and defend workers.
Best Rally:
  • The right-to-work rally at the State Capitol organized primarily by Ironworkers Local 86 and Sheet Metal Workers Local 66.
  • The anti-Freedom Foundation rally in Bellevue organized by the OWLS.
  • The airport shut down rally after Trump's racist Muslim ban, organized primarily by UAW Local 4121, SEIU Local 6, Unite Here Local 8, the ACLU and many others.
Best Reporter:
  • Austin Jenkins - of KUOW
  • Essex Porter - of KIRO-TV
  • Heidi Groover - of The Stranger
  • Manuel Valdes - of the Associated Press
  • Erica C. Barnett - of The “C” is for Crank
  • Elisa Hahn - of KING 5

Best Labor Lawyer:

  • Kristina Detwiler, Robblee Detwiler
  • Laura Ewan, Schwerin Campbell Barnard Iglitzin & Lavitt
  • Dimitri Iglitzin, Schwerin Campbell Barnard Iglitzin & Lavitt
  • Mary L. Stoll, Law Offices of Mary L Stoll
  • Jon Rosen, The Rosen Law firm
Educator of the Year:
  • Michelle Hayes - Officer manager at Kilo Middle School in Federal Way and member of the Federal Way Education Association.
  • Shannon Dowdy - Highline High School teacher and member of the Highline Education Association.
  • Douglas Avella - Teaching Assistant at the University of Washington in Seattle and Tacoma, professor at Tacoma Community College, and member of UAW Local 4121.
  • Michael Tamayo - Seattle elementary school teacher, member, and vice president of the Seattle Education Association.
  • Rosa Powers - Garfield High School teacher and member of the Seattle Education Association.
  • Donte Felder - ORCA K-8 teacher and member of the Seattle Education Association.

Best Faith Ally:

  • Pastor Tim Phillips - of Seattle First Baptist Church
  • Michael Ramos - Executive Director of the Church Council of Greater Seattle.
  • Rev. Paul Benz - Co-Director of the Faith Action Network

Best Civil Rights Organization:

  • Equal Rights Washington for fighting for LGBTQ workers rights and leading the fight against conversion therapy.
  • The Ingersoll Gender Center for supporting trans workers including leading the conversation on apprenticeships.
  • The Washington Immigrant Solidarity Network for developing rapid response networks in coalition with unions to protect workers from deportation.
  • The Seattle People’s Party for providing anti-racist training for unions and elevating anti-racist policy in local government.
  • OneAmerica for helping to lead national immigration reform work and defending DACA and TPS.
Best Union Communications:

  • The Stand - the daily union newsletter published by David Groves of the Washington State Labor Council.
  • UFCW Local 21 - for their print media for the mayoral candidate forum.
  • Unite Here Local 8 - for their work on Initiative 124 protecting hotel workers from sexual assault on the job.
  • SPEEA - for the Spotlight, their union newsletter.
  • Laborers Local 242 - for their Facebook Page.
  • Teamsters Local 117 - for their use of social media, especially Instagram.

Best Labor-Friendly Small Business:

  • Poverty Bay Café - in Federal Way for letting Mike Peliciotti and Kristine Reeves stage campaign events out of their restaurant during the 2016 elections.
  • Tenth West on Queen Anne - for their support of Teresa Mosqueda during her city council race. Tenth West is a woman-owned gem in the heart of Queen Anne with great food.
  • Burien Press - for their longtime leadership in the city of Burien to support good jobs and small business development. Plus have you seen their amazing patio?!
  • SHJ Electric - a longstanding, woman-owned SeaTac electrical company that leads in training and career advancement for union electricians.
  • Plum Restaurants - a woman-of-color-owned vegan restaurant chain that has supported progressive worker legislation like high wages and paid sick days.
  • Novito Construction - Sandra Stordahl's West Seattle small union contractor that does traffic lights and supports apprenticeship.

Best Union Construction Company:
  • Hoffman Construction
  • Mid Mountain Contractors
  • Marshbank Construction
  • Hos Brothers Construction
  • Frank Coluccio Construction

Labor’s Worst Person of the Year:

  • Paul Ryan
  • SkyChefs
  • Donald Trump
  • Tim Eyman

Best Social Media Drag:
  • Nicole Grant's John Grant takedown
  • Lindsey Grad -  for calling out a sexual harasser on Facebook
  • Kamaria Hightower - for defending the MLKCLC endorsements against "trollcialists" on Twitter
  • Sage Wilson - for Working Washington's Twitter clapbacks

Best Organizing Campaign:

  • UniteHere Local 8 - for organizing Facebook cafeteria workers.
  • Teamsters Local 117 - for organizing paratransit, taxi cab, and app-based drivers.
  • Teamsters Local 174 - for organizing Safeway Delivery drivers for online orders at Safeway.
  • OPEIU Local 8 - for organizing workers at Compass Housing and other non-profit service providers.
  • UAW Local 4121 - for organizing post-doctoral workers at the University of Washington.
Best Non-Profit Organization:
  • Fair Work Center
  • El Centro de la Raza
  • Puget Sound Labor Agency
  • Transit Riders Union
  • Puget Sound Sage
  • Economic Opportunity Institute
  • Working Washington

Best Political Consulting Firm:
  • Jason Bennett - of Argo Strategies for his work with Krystal Marx and the Burien Fantastic Four.
  • Sound View Strategies/ Kelly Evans - for her work on Jenny Durkan's successful mayoral campaign.
  • Moxie Media/ Heather Weiner - for her work on democracy vouchers.
  • Northwest Passage/ Christian Sinderman and Erin Schultz - for their work on Teresa Mosqueda's successful city council campaign.

Best Elected Official:

  • Seattle Mayor, Jenny Durkan
  • Seattle Councilmember, Teresa Mosqueda
  • King County Councilmember Rod Dembowski
  • Auburn City Councilmember Larry Brown
  • Congresswoman Pramila Jayapal
  • King County Executive Dow Constantine

Best Political Director or Lobbyist:
  • Mauricio Ayon - SEIU Local 6
  • Chris Lampkin - SEIU Healthcare 1199NW
  • Katie Garrow - of the MLKCLC
  • Shaunie Wheeler - IBEW Local 77
  • Dustin Lambro - Teamsters Local 117
  • Larry Brown - IAM Local 751
  • Dale Bright - Laborers Local 242
Best Political Campaign:

  • The Burien Fantastic Four - consisting of Pedro Olguin, member of Teamsters Local 117, Jimmy Matta, member of Carpenters Local 41, Krystal Marx, and Nancy Tosta and ran by Guillermo Mogollan-Diego.
  • Larry Brown - Political Director at IAM Local 751 and newly-elected Auburn City Councilmember.
  • Teresa Mosqueda - former political director of the Washington State Labor Council and newly elected Seattle City Councilmember.
  • The Seattle Slate - consisting of Seattle Councilmember Teresa Mosqueda, Ross Cohen for the Veterans' Levy, Seattle Councilmember Lorena González, and Seattle Mayor Jenny Durkan.
Volunteer of the Year:
  • Theresa Purtell - IAFF Local 27 for personally calling every firefighter in Seattle City limits up until election day reminding them to vote for Jenny Durkan and Teresa Mosqueda.
  • Judy Twedt - of the UAW Local 4121 for her work on the Climate Caucus where she has built labor solidarity for climate justice work, and is training thousands of workers around the impacts of climate change on their work.
  • Liam Roney - of IAFF Local 27 for the many forums he attended during the 2017 election.
  • Eric Vane - of IBEW Local 46 for his work on the hospitality committee making sure there is food at every delegates meeting, volunteering at MLKCLC events, and running "Camp Vane" at the Labor Day Cookout.
  • The Seattle Police Officer’s Guild - for donating food and cooking at the MLKCLC BBQs, Beers and Bounces event, and the Labor Day Cookout.

Best Strike:

  • CWA Local 7800 - for the nationwide AT&T strike.
  • OPEIU Local 8 - for the strike on Welfare and Pension Administration Services (WPAS) on Mercer Island.
  • Teamsters Local 174 - for the strike at CalPortland Sand and Gravel Seattle, which maximized leverage and achieved major wins for those workers.
  • Teamsters Local 174 - for the First Student Bus Driver strike in Seattle earlier this month, which won drivers expanded health care benefits for themselves and their families.
  • Teamsters Local 117 - for the Taxi Drivers Strike at the SeaTac airport.

Shop Steward of the Year:

  • Guy Tennant - Laborers Local 292
  • Tony Hickerson - SPEEA
  • Alex Bacon - WFSE Local 304
  • Joe Steinmeyer - PTE Local 17
  • JR Herrington - Carpenters Local 30

Best Overall Union:

  • Iron Workers Local 86 - for their apprentice letter campaign in Olympia and political organizing work.
  • IAFF Local 27 - for their commitment to the broader labor movement as a whole.
  • SEIU 1199 NW - for their race and equity work.
  • IATSE Local 15 - for their work on the Key Arena redevelopment project.
  • UniteHere Local 8 - for taking on sexual harassment in the workplace.
  • Teamsters Local 117 - for their engagement with this council, as well as their continued organizing.
  • Laborers Local 242 - for their bold and steady leadership decisions to merge with 440 and build their new union hall.
  • IAM Local 751 - for great leadership in tough times, bold political action, support of the entire labor movement, and devotion to our community.
  • SEIU Local 775 - for their innovation and investment in new organizing models like Working Washington and the Fair Work Center, and their domestic worker organizing campaign.

Best Principal Officer:
  • Kevin Stuckey - of SPOG for elevating the role of public safety workers in our community through community service, building bridges, and solidarity with other unions.
  • Dale Cannon - of Laborers 242 for his bold and steady leadership which allowed his union to merge with Laborers Local 440 and build their new union hall in Des Moines as well as their leadership in developing affordable housing.
  • John Scearcy - of Teamsters Local 117 for his principled and strategic leadership of the Uber and Lyft organizing campaign, for the unity in his diverse ranks, for his intentional decision to hire staff from immigrant communities and communities of color, and for constantly working his ass off for his members.
  • Karen Hart - of SEIU Local 925 for organizing child care workers to fight for daycare costs to be capped at 10 percent of household income.
  • Vince O'Halloran - of the Sailors Union of the Pacific for leading the building with business coalition to grow high-wage union industrial jobs.
  • Todd Mitchell - of Heat & Frost Insulators Local 7 for elevating the political profile of his union, and his support of race and social justice work in the labor movement and the building trades.
  • Behnaz Nelson - of PTE Local 17 for being the only woman of color principal officer in Washington state and for leading her union from a service model to an organizing model.
  • Dianne Sosne - of SEIU Local 1199NW for leading the labor movement in civil rights and best practices for achieving ambitious goals.
Nancy Rising Lifetime Achievement Award:

  • Vince O'Halloran - of the Sailor's Union of the Pacific
  • Leonard Smith - of Teamsters Local 117
  • Verlene Davis - of the A. Philip Randolph Institute
  • Larry Brown - of IAM Local 751
  • Steve Williamson - of UFCW Local 21
  • Terri Mast - of the Inlandboatmen’s Union of the Pacific

Stay Connected!

Looking for more local labor news? You can count on the Washington State Labor Council’s online publication, The Stand, to keep you informed.


 
 
M.L. King County Labor Council
Copyright © 2018, All Rights Reserved.
Powered By UnionActive™

296487 hits since Mar 27, 2009
Visit Unions-America.com!

Top of Page image